Nagy Judit cikkében (2010, Bibliotéka) arra vállalkozott, hogy bemutassa a magyar rendőrség szerepvállalását és részvételét az uniós együttműködések hálózataiban. Előrebocsátja, hogy a magyar hatóságok elismerést és megbecsülést szereztek számos szakterületen, jó lett volna megismerni ezen vélekedés reális alapjait, amelyek nem csupán a szerző, de más olvasó számára is megvilágítják a kedvező változásokat.
A tanulmány kifejezetten értékes része a bizalomról szól, méghozzá az Európai Unió "a szabadság, a biztonság és a jog érvényesülésén alapuló térség" elnevezésű politikája körében. [A szerző nem használja a pontos terminus technicus-t, de azért tudni lehet, mire gondol.] E politika sikere a bizalmon alapul, figyelemmel arra is, hogy a kölcsönös bizalom elvét a tagállamok már korábban deklarálták, s az EUMSZ-ben kifejezett normatív tartalmat is kapott (EUMSZ 82. cikk).
A bizalomnak különféle szinteken kell jelen lennie:
- a különböző igazságügyi szerveknek és rendőrhatóságoknak bíznia kell egymásban, amennyiben együttműködnek a határokon keresztül.
- az európai polgároknak bízniuk kell abban, hogy jogaik garantálva vannak, függetlenül attól, hogy gyanúsítottak, tanúk, áldozatok vagy bármi egyéb, és bárhol is vannak az EU területén.
- a nemzeti kormányoknak és parlamenteknek is bizalmat kell fektetniük a fenti politika hatékonyságába. (44.o.)
A bizalom kialakítása és fenntartása eltérő intézkedéseket követel, így
- közös standardok az eljárási jogokban (garanciák)
- adatvédelem garantálása [egymás adatvédelmi rezsimjébe vetett bizalom]
- egyéni kapcsolatok fejlesztése (oktatás, tréning)
- egymás jogrendjének ellenőrzése a jobbítás és a tanulás szándékával. (45.o.)
A cikk több helyütt olyan megállapításokat tartalmaz, amelyek értékesek és használhatóak lennének, azonban alátámasztás nélkül csupán a szerző véleményének tekinthetők. Kár értük.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.